Periodontologija

Periodontologija

Periodontologija išvertus iš graikų kalbos yra mokslas apie tai, kas "aplink dantį", periodonto (apydančio) susirgimus, jų diagnozavimą, gydymą ir prevenciją. Dantį supantys audiniai: dantenos, periodonto raištis, žandikaulio kaulas.

Periodontologija: periodontitas (parodontozė) ir jo gydymas

Periodontitas (anksčiau vadintas parodontoze) - progresuojantis dantenų ir periodonto audinių uždegiminis susirgimas. Tai dažniausia danties praradimo priežastis asmenims virš 35 metų. Nustatyta, kad net apie 80% vyresnių, nei 30 metų žmonių turi skirtingo laipsnio periodontitą (parodontozę). Dažniausiai šis susirgimas nesukelia skausmo, progresuoja lėtai, todėl daugelis žmonių kurį laiką net nežino, kad juo serga.

Periodonto susirgimų gydymas priklauso nuo pažeidimo laipsnio. Jis gali būti:

 • Nechirurginis
 • Chirurginis

Vilniuje esančioje klinikoje "Pilėnė" gydant dantenų ligas kartu dirba specialistų komanda. Pastaruoju metu lazerio dėka dažnai galima taikyti labiau tausojantį, mažiau traumuojantį periodontito gydymą ir išvengti chirurgijos. Parodontozės gydymas lazeriu – efektyviausias būdas nugalėti šią ligą!

Konservatyvus gydymas apima šias galimybes:

 • Keturių žingsnių koncepcija: 1. Profesionali burnos higiena; 2. Gilusis kiuretažas; 3. Lazerinis gydymas; 4. Chirurginis periodontito gydymas.
 • Procedūros lazeriu: greitas ir efektyvus būdas pašalinti ėduonį nuo pažeistų dantų, taip pat, pažeistus minkštuosius audinius.

Parodontozės gydymas galimas ir chirurginiu būdu:

 • Mikrochirurginė technika: operuojant periodontito audinius yra naudojamas mikroskopas arba specialūs didinimo akiniai. Jų metu operuojant išgaunami mažesni pjūviai, taip pat, po operacijos viskas kur kas greičiau gyja, patys siūlai yra beveik nematomi.
 • Lopo operacijos: operacijos metu yra atkeliamas antkaulio gleivinės lopas ir pašalinami uždegiminiai audiniai.
 • Dantenų recepcijos gydymas: tai operacijas, kurios metu dantenos yra atslenkamos nuo danties vainikėlio ir apnuoginamas danties kaklelis.

Bet kuris gydymo būdas padeda sumažinti parodontozės daroma įtaką burnos ertmei, juolab, sumažinami atsiradę uždegiminiai procesai, žmogus gali visiškai pasveikti ir išsaugoti dantis. Dėl tinkamiausio ligos gydymo būdo reikia pasitarti su specialistu.

Periodontito priežastys

Pagrindinė periodontito priežastis - kietosios ir minkštosios dantų apnašos ir jose esančios bakterijos. Minkštosios dantų apnašos ilgainiui sukietėja, susiformuoja dantų akmenys. Akmenys nenuvalomi šepetėliu, juos turi pašalinti burnos higienistas, kartais - periodontolgas. Iš pradžių dantų akmenys ir juose esančios bakterijos ardo dantenas, prasideda dantenų uždegimas. Dantenos parausta, paburksta, kraujuoja. Ilgainiui dantenos slenka žemyn, pradeda irti žandikaulio kaulas, susidaro dantenų kišenės, apsinuogina danties šaknis. Apnašos ir dantų akmenys pripildo kišenes, procesas apima vis gilesnius audinius. Susirgimui pažengus, dantys pradeda klibėti, kol galiausiai prarandami.

Ligą taip pat sukelia: rūkymas (ypatingai!), hormoniniai organizmo pokyčiai (brendimas, nėštumas, menopauzė), diabetas (cukraligė), širdies ir kraujagyslių ligos, kai kurie medikamentai, chemoterapija padidina periodonto susirgimų riziką.

Periodontito simptomai

Periodontito gydymas pradedamas tada, kai odontologas diagnozuoja šią ligą. Ji pastebima paprastai, kadangi išskiriami keli esminiai simptomai:

 • Paradantozė pirmiausia pasireiškia labai jautriomis dantenomis.
 • Jos pradeda kraujuoti, labai dažnai tampa ryškiai raudonos. Taigi, liga yra puikiai matoma.
 • Labai dažnai atsiradus šiai ligai taip pat atsiranda ir nemalonus burnos kvapas. Žinoma, nemalonų burnos kvapą gali sukelti labai daug priežasčių įskaitant ir skrandžio problemas, tačiau bet kuriuo atveju pajutus šį simptomą – būtina apsilankyti pas gydytoją.
 • Periodontitas (dar vadinama parodontoze) – viena dažniausių dantų netekimo priežasčių. Taigi, pacientai skundžiasi, kad dantys tampa labai jautrūs, jie pradeda klibėti, darosi baisu valgyti, kadangi atrodo, jog valgant jie gali iškristi.

Kadangi negydoma paradantozė dažniausiai baigiasi iškritusiais dantimis – tai ne tik fizinė, tačiau ir psichologinė problema. Žmonės dažnai bijo šypsotis, kalbėti, tampa asocialūs, kadangi jaučiasi prastai. Tiesa, laiku pradėjus gydymą - periodontologas Vilniuje padės susitvarkyti su šia klastinga liga ir tuo pačiu įdiegs tinkamus burnos higienos principus, kad problema daugiau nebekankintų.

Dantų rentgeno nuotrauka:


Geltona - sveiko kaulo riba, Raudona - aptirpęs kaulas

Negydomas periodontitas (parodontozė) kelia neigiamą poveikį visam organizmui (pvz. širdies - kraujagyslių sistemai). Nustatyta, kad šis susirgimas gali išprovokuoti priešlaikinį gimdymą. Taigi, periodontito gydymas būtinas! Pažeistos dantenos turi būti gydomos kiek įmanoma anksčiau.

Kada kreiptis į odontologą?

Periodontitas (dar vadinama parodontoze) dažniausiai diagnozuojamas odontologo įprasto apsilankymo metu. Dažnas pacientas skundžiasi jautriomis ir kraujuojančiomis dantenomis, įvertinus jas diagnozuojama paradantozė. Žinoma, kuo greičiau kreipsitės į specialistą ir kuo greičiau periodontologas pradės gydymą – tuo didesnė tikimybė, kad liga bus nugalėta. Jeigu norite jaustis ramus, kad parodontozė netaps Jūsų gyvenimo dalimi – skirkite užketinai dėmesio kasdieninei higienai ir kartą per pusę metų atlikite profesionalią burnos higieną. Taip pat siūlome rinktis dantų pastą, kurioje yra kuo mažiau fluoro. Galite apsilankyti ekologiškose prekybos vietose arba pasitarti su odontologu, kuris padės rasti tinkamiausią dantų pastą kasdieninei Jūsų burnos ertmės priežiūrai. Taip pat siūlome nepamiršti, kad reikia naudoti ne tik dantų šepetuką ir pastą, tačiau ir kitas burnos ertmės priežiūros priemones kaip kad siūlą bei skalavimo skystį.

Profilaktinės priemonės norint išvengti periodontito

Periodontologija dažniausiai užklumpa tuos, kurie netinkamai rūpinasi savo burnos ertme. Norėdami užkristi kelią parodontozei, turite daugiau dėmesio skirti ir savo kasdieninei burnos higienai: kokybiškam dantų valymui, skalavimui. Taip pat būtina reguliari profesionali burnos higiena, kurią rekomenduojama atlikti kartą per pusę metų. Tai sumažina tikimybę, kad apnašos virs akmenimis, kurie ir sukelia uždegimą. Internete galima rasti labai daug natūralių būdų, kurie sumažina kraujavimą ir tuo pačiu padeda apmažinti jautrumą. Visgi, geriausia pačiam nesiimti gydymo, net ir išbandant natūralias gydymo priemones – vistiek pasitarti su odontologu, kuris paskirs tinkamiausią gydymą. Jis gali susidėti tiek iš medikamentų, tiek procedūrų ir net natūralių priemonių, tačiau nepamirškite, kad periodontologas turi dalyvauti šios ligos gydyme, kadangi galite pasidaryti dar daugiau problemų nei yra šiuo metu.

 

Konsultacijai registruokitės telefonu arba internetu