Skaitmeninis rentgenas

Šiuolaikinei odontologijai būdinga sparti diagnostikos ir gydymo metodų plėtra bei tradicinių metodų tobulėjimas. Dar 1895 metais prof. W.K. Rentgeno atrasti spinduliai išlieka viena svarbiausių diagnostinių priemonių šiuolaikinėje medicinoje bei odontologijoje (pats Rentgenas buvo fizikas, tačiau jau 1896 šie spinduliai imti naudoti medicinoje). Modernios skaitmeninės technologijos sparčiai keičia ir šią tradicinę diagnostikos sritį. Dar nesenai buvę itin reti, šiandien skaitmeniniai rentgeno aparatai tampa odontologinių klinikų kasdienybe. Klinika ,,Pilėnė'' ir čia lieka ištikima principui savo pacientams siūlyti tai, kas šiandien geriausia ir pažangiausia pasaulyje. Taigi rentgeno nuotraukos pas mus daromos naudojant ultramodernią Vokietijos firmos ,,Sirona" sistemą Sidexis.

 

Skaitmeninis rentgenas. Kaip veikia ir kokius pranašumus pacientui teikia skaitmeninis intraoralinis rentgenas? Vienas didžiausių šios technologijos pranašumų – ženkliai (nuo 4 iki 10 kartų) sumažinta spinduliavimo dozė, reikalinga kokybiškai rentgeno nuotraukai. Taip yra dėl to, kad skaitmeniniai CCD sensoriai jautresni spinduliams nei tradicinis rentgeno filmas, ir dėl to galima gerokai sutrumpinti nuotraukos išlaikymo laiką (Dunn, Kantor, (1993), Journal of American Dental Association). Skaitmeninei nuotraukai padaryti galima naudoti tradicinį kintamos srovės rentgeno aparatą, tačiau visi šios technologijos pranašumai realizuojami tik naudojant modernius aukšto dažnio nuolatinės srovės (DC) aparatus – jie specialiai pritaikyti trumpai ekspozicijai. ,,Pilėnėje" naudojame vieną moderniausių iš tokių rentgeno aparatų Gendex 765DC.

Kiti neginčijami skaitmeninės technologijos pranašumai – greitis bei komfortas. Pacientui nereikia keltis iš kėdės. Rentgeno nuotrauka iš karto matoma kompiuterio ekrane, ji lieka išsaugota ir vėliau lengvai surandama klinikos duomenų bazėje. Nuotrauką galima įrašyti į kompiuterinę laikmeną ar persiųsti pacientui elektroniniu paštu.

Kiek mažiau akivaizdūs, bet ne mažiau svarbūs, tie pranašumai, kuriuos ši technologija teikia gydytojui. Tradicinė rentgeno nuotrauka dėl įvairių priežasčių gali gautis per mažai ar per daug eksponuota, ją neretai tenka kartoti. Skaitmeninėje nuotraukoje kompiuteris užfiksuoja vaizdą be klaidų. Gydytojas gali ją analizuoti ir geriau matyti daugumą svarbių detalių. Specialūs diagnostiniai algoritmai leidžia analizuoti nuotrauką kompiuterio pagalba – taip neretai galima diagnozuoti sunkiai atpažįstamus dantų ėduonies variantus, kurie įprastinėje nuotraukoje greičiausiai liktų nepastebėti.

Pagaliau, nereikia pamiršti, kad skaitmeninis rentgenas dar ir ekologiškas – tradiciniai nuotraukų ryškinimo chemikalai kenksmingi sveikatai bei aplinkai; skaitmeninės technologijos leidžia jų atsisakyti iš viso.

Bene vienintelis šios modernios technologijos trūkumas tas, kad rentgeno sensoriai storesni už filmą. Kai kuriems pacientams (ypač vaikams) tai sukelia diskomfortą. Tačiau ir šiuo atveju nuotrauką klinikoje ,,Pilėnė" galima padaryti skaitmeniniu būdu, nenaudojant rentgeno filmo. Speciali skaitmeninė fosforo plokštelė yra lygiai tokio pat storio kaip ir tradicinis filmas. Padarius nuotrauką, ši plokštelė dedama į specialų skanerį ir jau iš ten vaizdas perkeliamas į kompiuterį. Skaitmeninėms fosforo plokštelėms reikia tiek pat mažai rentgeno spindulių, kaip ir skaitmeninėms nuotraukoms, naudojant CCD sensorių.