Vaikų dantų gydymas sedacijoje

Vaikų dantų gydymas sedacijoje

Kas yra sedacija?

Sedacija – tai procedūra, kurios tikslas – pasiekti paciento ramybės ir atsipalaidavimo būseną vizito pas odontologą metu. Dažniausiai ši procedūra taikoma vaikams, nes tai emociškai jautriausia pacientų grupė, kuriai sunkiausia drąsiai ir ramiai išsėdėti odontologo kėdėje visą procedūros laiką. Odontologijoje taikomos sedacijos principas – procedūros metu pacientas neužmiega, yra kontaktiškas, gali laisvai komunikuoti su gydytoju odontologu, kartu jausdamasis ramus ir neįsitempęs.

Sedacijos metu naudojamas sedatyvinis vaistinis preparatas – midazolamas, priklausantis benzodiazepinų grupei. Šis medikamentas yra rekomenduojamas tarptautinių sedacijos gairių kaip maksimaliai saugus jį taikant pediatrinėje odontologinėje praktikoje ir yra tinkamiausias mažamečiams vaikams seduoti. Midazolamas gali būti skiriamas peroraliai (pacientui duodant nuryti) arba intranazaliai (įpurškiant į nosies landą, kur jis rezorbuojasi pro gleivinę). Saugi dozė parenkama pagal griežtai reglamentuotas sedacijos gaires, priklausomai nuo paciento svorio. Sedacijos metu vartojamas tik vienos rūšies vaistinis preparatas, nes vieno vaisto naudojimas sedacijai yra saugesnis ir patikimesnis metodas nei dviejų ar daugiau rūšių vaistų vartojimas vienu metu, kadangi leidžia maksimaliai tiksliai prognozuoti vaistinio preparato veikimo eigą bei trukmę.

    Sedacijos eiga:

Vaistas pradeda veikti po 15-20 minučių nuo suvartojimo, todėl vidutiniškai tiek laiko reikia palaukti iki odontologinės procedūros pradžios. Per šį laiką pacientas nusiramina, nuslūgsta įtampa, jis tampa linksmesnis, vėliau – kiek mieguistas, gali lengvai sutrikti judesių koordinacija. Visą šį laiką tėvelių prašoma būti šalia, kad vaikui būtų sudaryta kiek įmanoma jaukesnė ir saugesnė aplinka. Tik įsitikinus, kad sedacija veikia, pradedamos odontologinės manipuliacijos. Jų metu vienam iš tėvelių leidžiama ir net rekomenduojama būti kartu su mažamečiu pacientu odontologo kabinete.

    Sedacijos mažamečiams pacientams teigiami aspektai:

  • Paciento atsipalaidavimas;
  • Sumažėjęs nerimas;
  • Padidėjęs komforto jausmas;
  • Padidėjęs paciento noras bendradarbiauti su odontologu;
  • Trumpalaikė amnezija – pacientas neatsimena didžiosios dalies ar visos odontologinės procedūros;
  • Galimybė vieno vizito metu atlikti daugiau odontologinių intervencijų;
  • Pagerėjusi odontologinių paslaugų kokybė.

    Sedacijos poveikis:

Po odontologinės procedūros sedacijos sukeltas efektas dar kurį laiką išlieka. Liekamieji reiškiniai, priklausomai nuo to, kaip greitai vaistas suskaidomas organizme, gali trukti nuo 3-8 valandų iki 1 paros po procedūros. Jie gali pasireikšti mieguistumu, lengva dezorientacija, irzlumu, sutrikusia judesių koordinacija, sulėtėjusia kalba, - t.y. slopinimu. Nedidelei grupei pacientų sedacija gali nesuveikti, suveikti tik iš dalies (pradėjus odontologines manipuliacijas nerimas ir sujaudinimas išlieka, tačiau po procedūros pacientas nemalonių pojūčių neprisimena) arba suveikti priešingai – žmogus tampa hiperaktyvus, nenustygstantis vietoje. Su visais šiais aspektais pacientas bei jo artimieji privalo būti susipažinę iki procedūros, kad galimas laikinai pakitęs artimo žmogaus elgesys nesukeltų nerimo ar baimės. Perdozavimo pavojus yra minimalus, bet ir tokiems atvejams klinikoje visada yra priešnuodžių, tuojau pat panaikinančių midazolamo poveikį. Iškilus klausimų, būtina susisiekti nurodytu kontaktiniu telefonu su sedaciją atlikusiu gydytoju.

Kaip pasiruošti sedacijai, aprašyta pridedamoje klinikos sedacijos atmintinėje.

Sedacija leidžia sukurti maksimali ai komfortišką ir saugią patirtį gydytojo odontologo kėdėje tiems pacientams, kuriems dėl išreikšto baimės jausmo apsilankymas pas odontologą sukelia stiprų emocinį stresą.

 

Konsultacijai registruokitės telefonu arba internetu