Protinių dantų rovimas

Protinių dantų rovimas

Protiniai dantys išdygsta apie 18-20 metus viršutiniame ir apatiniame žandikauliuose.

Kodėl reikia šalinti protinius dantis?

 • Nepilnai išdygus protiniam dančiui, jį vis dar dengia dalis dantenų. Tai sukelia sąlygas mikštų audinių uždegimams, kuriuos lydi skausmas, paburkimas, rečiau tinimas ir temperatūra. Visa tai kartojasi kelis ar daugiau kartų per metus.
 • Netaisiklingai išdygę protiniai dantys ypač viršutiniai gali traumuoti žandus kramtant. Dažnai traumos įvyksta miegant.
 • Ortodontinės priežastys
  a) tiesinant dantis galima susikurti papildomai vietos, paaukojant protinius dantis
  b) jie gali įtakoti kitų dantų susigrūdimus, būdami netaisyklingoje padėtyje.
 • Atsirėmę i kaimyninio danties šaknį, jie gali ją tirpdyti ar sukelti šakninį kariesą.
 • Esant protinio danties kariesui, kuomet reikalingas šaknų kanalų gydymas. Paprastai dėl sudėtingo priėjimo ir abejotino kokybiško kanalų gydymo rekomenduotina juos šalinti
 • Serganat paradontoze. Gydytojas periodontologas gali reikalauti juos pašalinti, norėdamas užtikrinti geresnę higieną, taip gelbėdamas vertingesnius kaimyninius dantis.

Savaime suprantama, jeigu nėra nei vienos iš išvardintų priežasčių, šalinti nebūtina.

Kuo ypatingas protinių dantų šalinimas ir kuo jis skiriasi nuo kitų: Nepilnai išdygusių ar visai neišdygusių protinių dantų traukimas reikalauja daug specifinių žinių ir didelės kompetencijos. Tai turėtų atlikti tik patyręs burnos chirurgas!!!

 • 1. Neišdygę viršutiniai protiniai dantys dažniausiai šalinami lengvai ir greitai. Gyjimo periodas retai būna skausmingas.
 • 2. Prieš traukiant neišdygusius apatinius protinius dantis, padaroma dentalinė ar panoraminė rentgeno nuotrauka, kad įvertinti šaknų konfigūraciją. Nuo to priklauso rovimo taktika ir greitis.

Rentgeno nuotrauka

Vietinėje nejautroje daromas nedidelis pjūvelis ir priklausomai nuo šaknų palinkimo kampo ir danties padėties:
a) dantis pašalinamas iš karto visas
b) naudojant grąžtelius ar lazerį nupreparuojamas danties vainiką dengiantis kaulas ir dantis pašalinamas
c) naudojant grąžtelius ar lazerį nupreparuojamas vainiką dengiantis kaulas, dantis dalinamas į dalis ir pašalinamas dalimis

Procedūros trukmė paprastai 10-30min.. Žaizda užsiuvama tirpstančiais siūlais, įdedamas tamponėlis pusvalandžiui ir paaiškinamas tolimesnis režimas.

Kaip elgtis ir ko tikėtis po protinio danties rovimo

Kaip jau minėjau, po neišdygusio viršutinio protinio danties šalinimo problemų kyla retai. Tinimo paprastai nebūna, skausmo nėra arba trunka kelias paras.
Po apatinio protinio danties operacinio rovimo gali būti skruosto tinimas 2-3 dienas. Skausmas priklausomai nuo rovimo sudėtingumo ir režimo laikymosi trunka nuo 1 iki 10 dienų

   Kad išvengti skausmingo gyjimo, pacientui rekomenduojame:

 • Gerti gydytojo paskirtus antibiotikus nurodytą laiką.
 • Tą pačią dieną šaldyti žandą
 • Laikytis gydytojo paskirto režimo ( 2val. nevalgyti, negerti karšto ir t.t.)

   Komplikacijos po protinių dantų rovimo

 • Žando tinimą ir pasunkėjusį išsižiojimą, po apatinių protinių dantų šalinimo, lydinti aukšta temperatūra, jei ji laikosi daugiau nei parą po rovimo. Komplikacija reta, jei pacientai naudoja gydytojo paskirtus antibiotikus
 • Apatinės lūpos nutirpimas. Po apatinio protinio danties šaknimis praeina nervas ( apatinis alveolinis nervas), kuris aptarnauja jutiminius apatinės lūpos receptorius. Judinant dantį, šaknys gali liesti nervą, ko ir užtenka nutirpimui. Dažniausiai tai grįžtamas procesas. Tikimybe maždaug 0,2%, Labai svarbi gydytojo kvalifikacija. Apatinis alveolinis nervas anatomiškai yra šalia visų apatinių protinių dantų, kokie jie bebūtų. Todėl argumentas –nešalinti protinio danties nes jis guli šalia nervo- neturi jokio pagrindo. Tas pats kas, neurochirurgui iš vis neoperuoti paciento. Jeigu vis tik nutirpo pusė apatinės lūpos, nereikia tikėtis, kad viskas susitvarkys per kelias dienas. Paprastai patirpimas trunka mėnesį ir ilgiau. Bet svarbiausia jis visuomet praeina!!!
 • Kraujavimas po rovimo. Priežasčių paprastai ieškoti nereikia.. Tiesiog, tai kartais nutinka netgi laikantis režimo. Tokiu atveju reiktų iš naujo įsidėti tamponą ( tiks ir binto gumulėlis ) jį stipriai sukąsti, dėti šalčio ant žando ir taip pusvalandį palaikyti. Jei nepadeda skambinti gydytojui.
 • Vienos pusės 2/3 liežuvio nutirpimas.

Reta komplikacija. Tai dažniausiai susiję su nuskausminimu. Leidžiant vaistus iš liežuvio pusės yra įmanoma pataikyti į liežuvinį nervą. Tokiu atveju nutirpimas truks mėnesį ir ilgiau. Galimas ir mechaninis nervo pažeidimas operacijos metu, bet tai jau reiktų vertint individualiai.

Pagrindinis iššūkis šalinant neišdygusius apatinius protinius dantis yra sukurti tokį algoritmą, kuris leistų iki minimumo sutrumpinti poopercinį skausmą ir diskomfortą. Mūsų klinikoje atlikta tūkstančiai sudėtingų gulinčių protinių dantų rovimų ir pagrindiniai faktoriai įtakojantys skausmingumą pagal svarbą yra šie:

 • Paskirtų antibiotikų nevartojimas
 • Krešulio nebuvimas
 • Rovimo greitis
 • Rovimo traumatika
 • Žaizdos siuvimas

Mūsų klinikoje galima taikyti PRF metodiką (Platelet Rich Fibrin ). Trombocitais prisotintas fibrinas ar trombocitų turtinga plazma. Esmė yra užpildyti išrauto danties vietą šiuo PRF dariniu, tokiu būdu sumažėja poopercinio kraujavimo, infekcijos, skausmo rizika. Pagreitėja gijimas. Plačiau PRF skyrelyje. Taip pat labai veiksminga skausmo prevencija – po danties pašalinimo, rovimo vietą pastimuliuoti lazeriu.

Konsultacijai registruokitės telefonu arba internetu