Vaikų odontologija

Vaikų odontologija

Vaikų odontologai teigia, kad burnos sveikata turi būti rūpinamasi nuo pat ankstyvos vaikystės, kai pradeda dygti pieniniai dantys. Pasak vaikų odontologų, dažniausiai pasitaikanti dantų liga – kariesas (ėduonis) nėra genetiškai paveldima ir yra sukeliama burnoje esančių bakterijų. Jei nenuvalomos, arba blogai nuvalomos dantų apnašos, kuriose „gyvena“ bakterijos, labai mėgstančios saldų, daug angliavandenių turintį maistą, prasideda danties audinio irimas – kariesas, todėl atsiranda poreikis dantų gydymui. Bakterijos sukelia ir kitas burnos problemas - dantenų uždegimą, periodontitą (anksčiau vadinta parodontoze). Norint turėti sveikus dantis ir dantenas, pagrindinis dalykas yra gera burnos higiena, tinkamas dantų valymas ir laiku atliekamas vaikų dantų gydymas.

Pieninių dantų gydymas

Plačiai paplitusi nuomonė, kad pieninių dantų gydyti neverta, nes jie vis tiek iškris, yra klaidinga.

Pirmiausia, negydomi vaiko pieniniai dantys gali sukelti skausmą ir infekciją, kuri gali pažeisti nuolatinių dantų užuomazgas. Dantų kariesas ir dėl to atsirandantis skausmas gali trikdyti vaiko mitybą, nulemti elgesio pasikeitimus ir prastą estetinę išvaizdą.

Vaikų odontologai tvirtina, kad priešlaikinis pieninių dantų netekimas gali turėti įtakos neteisingam sukandimui. Tai dažna ortodontinių problemų priežastis. Pieninis dantis palaiko vietą nuolatiniam dančiui, tad per anksti jo netekus, naujas dantis gali išdygti kreivai.

Todėl pieninius dantis gydyti būtina. Specialiai pieninių dantukų gydymui yra sukurta įvairių spalvotų plombų, kuriomis mažyliai ypač džiaugiasi.

Pirmas vizitas pas vaikų odontologą turėtų būti profilaktinis, kai vaikui išdygsta pirmasis dantis. Gydytojas patars tėvams, kaip vaikui taisyklingai prižiūrėti dantis, kad jie negestų. Pirmas apsilankymas - puiki galimybė vaikui susipažinti su odontologo kabinetu, jo personalu, kad išvengti dantų gydymo baimės ateityje.

Spalvotos plombos ir pieniniai dantys

Būtent vaikų dantų gydymui taikomos spalvotos dantų plombos, kurios vaikams sukuria teigiamas emocijas siejamas su odontologo kabinetu, nes atrodo žaismingai ir kuria teigiamą ryšį tarp gydytojo specialisto ir jaunojo paciento, kad ateityje, augančiam vaikui odontologo kabinetas neatrodytų keliantis siaubą.

Patarimai, kaip prižiūrėti vaikų dantis

  • Antrais gyvenimo metais galima pradėti naudoti vaikišką dantų pastą, kurios reikia dėti labai nedaug - maždaug tiek, kokio dydžio yra vaiko mažo pirštuko nagas. Remiantis naujausiais tyrimais laikoma, kad toks mažas pastos kiekis yra nekenksmingas net vaikučiui nurijus.
  • Išdygus pirmiems pieniniams krūminiams dantukams, vaikų odontologai pataria: maždaug 1-1,5 metų vaikučiui reikia pradėti naudoti vaikišką minkštą dantų šepetėlį.
  • Apie 6-tus gyvenimo metus prasikala pirmieji nuolatiniai dantys. Svarbu “nepražiopsoti“ pirmųjų nuolatinių krūminių dantų ir juos valyti nuo pat prasikalimo. Pilnai išdygus rekomenduojama padengti šiuos dantis silantais - spec. medžiaga, kuria užliejamos vagelės. Ši medžiaga užpildo įdubimus, neleidžia užsilaikyti maistui ir apnašui, be to išskiria fluorą, taip sutvirtindama dantį.

Visus šiuos ir dar daugiau patarimų tiek apie profilaktiką, tiek apie vaikų dantų gydymą iš vaikų odontologo Jūs gausite apsilankę Vilniuje esančioje odontologijos klinikoje "Pilėnė".

Dantų valymas - veiksmingiausias dantų priežiūros būdas

Vaikas turi būti pratinamas valyti dantis nuo pat mažų dienų. Beje, vaikų odontologų teigimu, iki 6-7 metų dantis vaikams turi valyti tėvai. Kol mažylis neišmoksta rašyti, jo rankų judesiai yra nepakankamai koordinuoti tinkamai išsivalyti dantis. Be abejo, mažas vaikas gali pats pratintis valyti dantis šepetėliu, bet pabaigti dantų valymą turi tėvai. Be to, mama ir tėtis turi patys būti pavyzdžiu, kurį vaikas stebės ir imituos.

Vaikų odontologas teigia, jog pačius pirmuosius dantukus reikia valyti drėgna marle ar švariu audeklu po pusryčių, o ypač vakare, prieš miegą. Be to, išdygus dantukams reiktų atpratinti vaiką nuo naktinių maitinimų mamos pienu, mišiniu, ypač kenkia saldūs gėrimai, arbatėlės. Prieš miegą galima pasiūlyti buteliuką su vandeniu ar čiulptuką. Patartina riboti cukraus kiekį vaiko racione. Dantims kenkia ne tiek didelis saldaus maisto kiekis, kiek dažnas užkandžiavimas. Taip nuolat palaikoma rūgšti terpė burnoje, ardanti dantis. Todėl geriau suvalgyti kelis saldainius iš karto ir išsivalyti dantis, nei tuos pačius saldainius valgyti po vieną dienos bėgyje.

 

Konsultacijai registruokitės telefonu arba internetu