Estetinis plombavimas

 Estetinis plombavimas

Atliekant estetinį plombavimą, tiesiogiai burnoje restauruojami pažeisti burnos audiniai, taip pat galima koreguoti dantų formą, spalvą, išsidėstymą lanke, esant nedideliems defektams. Jei dantį reikia restauruoti didesne restauracija, geriau rinktis estetinį protezavimą. Norint „ištiesinti“ dantis estetiškai plombuojant, visada dantį reikia šlifuoti, todėl jei dantys visiškai sveiki, geriau pamąstyti, ar verta. Dantų tiesinimui (dažniausiai) ir sukandimo taisymui (visada) geriau rinktis ortodontinį gydymą.

Natūralus dantis, susideda iš keleto sluoksnių, besiskiriančių spalva, skaidrumu, kietumu. Dantų estetinio plombavimo būdu dantis restauruojamas gydytojo kėdėje juvelyriškai tiksliai atkartojant visus sluoksnius, todėl gaunamas estetinis vaizdas, panašus į natūralaus danties. Tiksliai atstatoma danties forma, kas svarbu ir estetikai ir tinkamam funkcionavimui. Tam, kad apsaugoti restauruojamus dantis nuo drėgmės burnos ertmėje, naudojama spec. guma - koferdamas. Tai lemia puikų plombinės medžiagos sukibimą su danties audiniais ir ilgalaikiškumą. Mūsų klinikoje dirbantys gydytojai odontologai "juvelyrai" padarys viską, kad dantų restauracijos būtų teisingai parinktos, atrodytų puikiai, ilgai ir tinkamai tarnautų.

   Estetinis plombavimas: Prieš ir Po

Prieš estetinį plombavimą Po estetinio plombavimo

Estetinio plombavimo ir estetinio protezavimo skirtumai.

Kada kurį pasirinkti?

Visiškai vieningos nuomonės šiuo klausimu nėra ir tarp specialistų – odontologų. Vakarų šalyse (Europa, JAV, Japonija) žymiai plačiau taikomas estetinis protezavimas bemetalėmis restauracijomis; tuo tarpu buvusiose TSRS šalyse labai paplitęs dantų estetinis plombavimas. Medicininės indikacijos estetiniam plombavimui turėtų būti nedideli danties vainiko defektai. Esant didesniems defektams labiau tikslingas estetinis protezavimas. Kad pacientams būtų lengviau apsispręsti, čia pateikiame kai kuriuos faktus ir mokslinių tyrimų duomenis apie įvairias modernias plombavimui bei restauravimui naudojamas medžiagas.

  • Kompozicinė plomba („helio plomba“) – šviesoje kietėjanti plastmasė su stiklo užpildu.
  • Bemetalė restauracija (porceliano karūnėlė, laminatė (venyras), įklotas, užklotas) – porcelianas su stiklo užpildu (lieta keramika) arba grynas porcelianas (šlifuota keramika aliuminio oksido arba cirkonio oksido pagrindu).

Kada reikalingas estetinis plombavimas?

Žmogaus dantims tenka didžiulis ir ilgalaikis, pastovus mechaninis krūvis. Todėl daugybė mokslinių studijų, naudodamos medžiagų atsparumo mokslo žinias, lygina skirtingas medžiagas, tiria įvairių plombų ir restauracijų tarnavimo laiką bei atsparumą apkrovoms ir perkrovoms. Praktikoje, deja, pasitaiko, kad tie patys objektyvūs duomenys neretai pateikiami iškreiptai arba tendencingai.

Iš daugelio sudėtingų mokslinių tyrimų pacientams lengviausia suprasti lenkimo atsparumą („riešuto testą“) ir plombų bei restauracijų nusidėvėjimą („nusitrynimą“, „aptirpimą“)

Riešuto testas

Riešuto teste“ matuojamas plombos arba restauracijos atsparumas lūžiui, kai ją veikia taškinė jėga – panašiai kaip kandant riešutą, morką ar kitą kietą daiktą.

Estetinio plombavimo testas

Nusidėvėjimas taip pat matuojamas daugeliu būdų, dažniausiai imituojant daugelį kramtymo ciklų laboratorinėmis sąlygomis. Reikia pabrėžti, kad tiek šiuolaikinės plombinės medžiagos, tiek ypač keraminės restauracijos pasižymi geromis arba net puikiomis mechaninėmis savybėmis ir nuolat tobulinamos.

Tačiau skirtingoms medžiagoms šios savybės skiriasi, todėl skiriasi ir jų paskirtis.

Net pačių geriausių plombinių medžiagų lenkimo atsparumas siekia tik 100 – 150 MPa (Megapaskalių). Stiklo infiltracinių keramikų (porceliano) lenkimo atsparumas siekia 200 – 400 MPa, kristalinių aliuminio oksido keramikų – 500 Mpa, o cirkonio oksido/ itrio keramikos (neretai vadinamos “keraminiu plienu“) net virš 1000 Mpa ir pralenkia net daugelį metalų. Laikoma, kad normoje žmogaus krūminiams dantims įprastai tenka 400 – 450 Mpa, prieškrūminiams 200 – 250 Mpa ir priekiniams 100 – 150 Mpa kramtymo krūvis (lenkimo jėgos). Esant parafunkcijoms, trauminiam sukandimui kramtymo apkrovos gali padvigubėti. Į tai būtina atsižvelgti parenkant restauracijas.

Plombinių medžiagų nusidėvėjimas yra maždaug du kartus greitesnis, nei natūralaus danties. Porceliano restauracijos dėvisi arba taip pat, kaip ir dantų emalis, arba net lėčiau. Taigi, jeigu plombuojant atstatinėjami dideli danties plotai, pacientui neverta būtų tikėtis, kad tobulas paviršiaus blizgesys ir švytėjimas laikysis ilgiau nei kelis mėnesius.

Estetinis plombavimas iš kart po procedūros ir po 3 mėn.

Iš karto po estetinio plombavimo    3 mėn. po estetinio plombavimo
Iš karto po estetinio plombavimo ir  3 mėn po estetinio plombavimo
(Šaltinis: tarptautinis estetinio plombavimo konkursas "Prizma" www.prisma.org.ua )

Jei defektas didelis (reikia dengti visą danties paviršių priekiniame dantyje ir atstatinėti daugiau negu pusę danties vainiko krūminiame dantyje), dantų estetinio plombavimo tikslingumas visada labai abejotinas. Tokiems atvejams plomba nėra pakankamai tvirta medžiaga, tad labiau verta rinktis tvirtesnes restauracijas. Neatitinka tikrovės ir teiginys, kad estetinis plombavimas visada labiausiai tausoja dantį: tiesinant kreivus dantims, atstatant didelius defektus, plombavimui danties reikia šlifuoti nė kiek ne mažiau, nei protezuojant. Net ir pačios moderniausios plombos dėvejimasis maždaug du kartus greitesnis, negu natūralaus danties emalio. Priekinių dantų srityje tai pasireiškia blizgesio praradimu, o krūminiuose (ilgainiui) - danties žemėjimu. Estetiškai plombuotus priekinius dantis reikia periodiškai poliruoti, kad atnaujint paviršiaus mikrostruktūrą bei atstatyti blizgesį.

Sukandimo aukštis pagrinde priklauso nuo krūminių dantų. Tad jeigu keliuose krūminiuose dantyse yra didelės plombos, metams bėgant šitai gali privesti prie viso sąkandžio sužemėjimo ir sąnario patologijos. Tai jau rimta problema, reikalaujanti sudėtingo gydymo.

Estetinis plombavimas

Taigi neteisingai pasirinktas gydymo būdas gali sąlygoti rimtas medicinines komplikacijas. Taigi „atstatinėti visą dantį iš plombos", kai defektas didelis arba "likusi tik šaknis“, kaip kad kartais siūloma, tikrai neverta, nes plombos tvirtumo tokiu atveju visiškai nepakanka. Ilgalaikė tokio danties tarnavimo perspektyva nebus gera. Tačiau plombos tvirtumo pilnai pakanka esant nedideliam danties defektui, kai reikalingą tvirtumą priduoda išlikę sveiki danties audiniai.

Pacientai neretai renkasi dantų estetinį plombavimą kaip pigesnę alternatyvą, net ir esant dideliems dantų defektams. Tačiau tokiu atveju jie turi būti tinkamai informuotas, kad su laiku plombos estetika kinta ir atsiranda papildomos rizikos dėl nepakankamo plombos tvirtumo.

Įvertinus visus plombos minusus, tai neturėtų būti itin brangi restauracija. Mes siūlome visas šiai dienai egzistuojančias estetines procedūras, remiamės moksliniais faktais ir sekame naujoves, tad galime padėti išsirinkti Jums tinkamiausią restauraciją.

Aukštos kokybės dantų restauracija - gera investicija

Jūs turite teisę tikėtis aukštos kokybės iš danties restauracijos. Ji turi tarnauti ir atrodyti kaip jūsų nuosavas dantis:

  • Atrodyti natūraliai ir gražiai
  • Būti biologiškai suderinama
  • Būti stipri ir tvirta, ilgai tarnauti
  • Gerai derėti prie natūralių dantų

Sužinokite, kokia yra estetinio plombavimo kaina paspaudus čia.

Konsultacijai registruokitės telefonu arba internetu